Ledový kávový nápoj Cold Brew si v posledních letech získal obrovskou vlnu popularity a každá modernější kavárna ho ať už ve verzi s mlékem nebo bez zahrnuje během letních měsíců do své nabídky. Není proto divu, že roste i počet lidí hledajících na Cold Brew recept, tak aby si mohli udělat tenhle typ ledové kávy z pohodlí domova. V základní verzi k tomu stačí jen minimum ingrediencí a náčiní, které vlastní takřka každý. Experimentování se ale meze nekladou a při dalších várkách Cold Brew můžete například upravit poměr kávy a vody, případně využít více specializovaného náčiní.
Domácí Cold Brew má proti tomu z kavárny hned několik výhod. Každého asi nejdříve napadne cena, která je v závislosti na ceně použité kávy několikanásobně nižší. Velkou výhodou je ale i možnost přizpůsobit chuť a sílu svým preferencím, ať už přípravou nebo dávkováním.
Co je to Cold Brew?
Cold Brew je ledový nápoj, který vzniká namáčením hrubě namleté kávy do studené vody. Na rozdíl od tradiční přípravy s horkou vodou zabere tento proces delší dobu a chuť finálního produktu je také odlišná. Obvykle Cold Brew bývá méně kyselé než klasické horké kávy, alespoň při využití stejných zrnek.
Co se týká kofeinu, studenou přípravou o něj nepřijdete a Cold Brew obsahuje podobné množství kofeinu jako klasická horká varianta (podrobněji k množství kofeinu v FAQ). V tomto případě ale záleží především na zvoleném poměru při přípravě, ale také na délce louhování.
Ingredience na Cold Brew
Z pohledu ingrediencí domácí Cold Brew nemůže být jednodušší. Vystačíte si totiž jen se dvěma:
- Káva: Zde se meze nekladou a možností pro experimentování je nespočet. Pokud chcete dosáhnout co nejlepší chuti, kávu namelte těsně před extrahováním, a to na hrubší konzistenci. Ideální konzistence je taková, jako má například před namletím mořská sůl. Pokud nemáte mlýnek, kávu vám při nákupu namelou v každé lepší prodejně kávy, v pražírně, nebo v řadě kaváren. Ve většině případů si s “namletím na cold brew” poradí, případně můžete požádat o namletí pro French Press, kde obecně bývá konzistence hrubší. Po již namleté kávě ze supermarketu sahejte až v nejhorším možném případě.
- Voda: Pokud máte možnost použít filtrovanou vodu, je pro Cold Brew ideální a dosáhnete tak čistší a sladší chuti. Pokud ne, vodou z kohoutku nic nezkazíte.
- Mléko (volitelné): Jestliže preferujete Cold Brew s mlékem, nezapomeňte ho těsně před konzumací přidat do finálního nápoje.
Jak připravit Cold Brew?
Samotný postup je neuvěřitelně jednoduchý a skládá se z několika málo kroků:
- Namelte kávová zrna, pokud je již nemáte čerstvě namleté z obchodu. Při mletí volte spíše hrubší konzistenci.
- Dejte namletou kávu do větší skleněné nádoby a zalejte vodou v poměru 1:8. To znamená, že na 100g kávy použijete 800ml vody.
- Nechte kávu louhovat v lednici minimálně 6 hodin, lepší chuti ale dosáhnete při delším louhování, které může trvat až 96 hodin. Kávu můžete nechat louhovat i mimo lednici při pokojové teplotě.
- Sceďte kávu přes jemné sítko, látku, filtr nebo french press.
- Přelejte scezený koncentrát do čisté nádoby nebo lahve a umístěte do ledničky.
- Vychutnejte si cold brew s pořádnou dávkou ledu, nebo dolité vodou či mlékem.
Tipy pro přípravu Cold Brew
- Nezapomeňte naředit finální nápoj. Pokud připravujete cold brew v poměru 1:8, bude finálním produktem koncentrát, který je vhodný naředit větším množstvím ledu nebo vody. Přesný obsah kofeinu je těžké odhadnout, ale 100ml připraveného nápoje může obsahovat podobné množství kofeinu jako dva standardní shoty espressa v kavárně (více v FAQ).
- Louhovat cold brew můžete i mimo lednici, jakmile ale cold brew scedíte, uchovávejte ho vždy uvnitř ní.
- V lednici vydrží v zavřené nádobě cold brew minimálně týden, při delším uchování může docházet ke zhoršování chuti.
- Použijte filtrovanou vodu, pokud chcete dosáhnout ještě lepší a čistší chutě.
- Připravit cold brew můžete takřka v jakékoliv nádobě, čas si můžete ušetřit využitím french pressu. V takovém případě můžete nápoj scedit bez využití další nádoby.
FAQ
Kolik kofeinu obsahuje Cold Brew?
Touto otázkou se v roce 2017 zabývala vědecká studie, která přináší řadu zajímavých poznatků, byť testování probíhalo při extrakci za pokojové teploty. Prvním faktorem je délka louhování. kdy množství kofeinu v prvních hodinách rychle roste, zhruba po 6-7 hodinách louhování ale dosahuje téměř maxima a delší extrakce tak ovlivňuje spíše chuť nežli sílu finálního produktu. Závisí také na hrubosti namleté kávy, kdy při běžném namletí je obsah kofeinu (po 6-7 hodinách) obdobný jako při přípravě horké kávy, při více hrubém namletí je obsah kofeinu až o 20 % vyšší. Finální síla ale záleží na řadě dalších faktorů a jde pouze o hrubý odhad. Velmi zjednodušeně tak lze říct, že množství kofeinu by mělo být o něco málo vyšší než při stejném množství kávy využité pro horkou přípravu. Například pokud připravíte Cold Brew v poměru 1:8, může mít 50ml finálního nápoje obdobné množství kofeinu jako jeden shot espressa. Je dobré proto obzvlášť při nižších poměrech využívat finální produkt spíše jako koncentrát pro doředění vodou či mlékem.
Jednoduchý recept na Cold Brew
Ingredience
- 100 g čerstvě namleté kávy
- 800 ml vody
Postup
- Namelte kávová zrna na hrubší konzistenci.
- Nasypte namletou kávu do větší skleněné nádoby.
- Přilejte do skleněné nádoby opatrně vodu a směs promíchejte.
- Nádobu uzavřete a dejte do lednice na minimálně 6 hodin, ideálně přes noc.
- Po dostatečně dlouhém uležení si připravte podobně velkou sklenici, kam scedíte cold brew. Pro scezení můžete využít látku, jemné sítko (jako má například french press), nebo papírový filtr.
- Finální nápoj uchovávejte v lednici, kde vydrží beze změn v chuti zhruba týden. Podávejte s ledem, doředěné vodou nebo mlékem.
1 komentář
Dobrý den! Cold brew káva je skvělý nápad na osvěžení v horkých letních dnech. Vyzkoušel jsem tento recept a musím říct, že jsem byl velmi spokojen. Je to jednoduchý způsob, jak si připravit chutnou kávu bez nutnosti použití kávovaru. Doporučuji vyzkoušet!